Vi firar elens dag 23 januari
Den 23 januari är det elens dag! Sedan 2014 har vi uppmärksammat denna dag, vilket innebär att den firar tioårsjubileum i år!
Hela Sverige hjälps åt!
Nu när energisituationen i Sverige och Europa är kraftigt ansträngd är det viktigt att vi alla hjälps åt för att spara el. Därför är energieffektivisering temat för årets upplaga av elens dag.
Kampanj i våra sociala medier
Vår svenska el är till 98 % fossilfri, vilket är helt fantastiskt. Men just nu behöver vi spara på elen för att bland annat dämpa elkostnaderna. Mellan den 16 och 23 januari kommer vi att ha en kampanj på temat energieffektivisering i våra sociala medier. Då får du bland annat mer koll på hur du kan spara el, varför du ska spara el och varför elpriserna är höga just nu.
Vill du veta mer?
Följ oss i våra sociala medier, på Linkedin och Facebook. Du hittar länkar till våra konton i sidfoten. Eller så kan du gå in på vår webbsida hjälp till att minska elanvändningen, där du hittar mer information och bra länkar.